Academica – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Trzemeszno zaprasza do bezpłatnego korzystania z dostępu do zasobów elektronicznych systemu Academica .

Academica

ACADEMICA to bezpłatna cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Biblioteka Narodowa za pośrednictwem terminalu znajdującego się w Bibliotece partnerskiej udostępnia wszystkim zainteresowanym korzystaniem z zasobów wiedzy cyfrowej bazy publikacji naukowych obejmującej podręczniki naukowe, czasopisma naukowe, artykuły naukowe umieszczone na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ogólne zasady korzystania z systemu Academica w Bibliotece Publicznej w Trzemesznie:

* Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Czytelni Biblioteki.

* Bezpłatnej rejestracji czytelników dokonują bibliotekarze w Czytelni.

* Czytelnik musi złożyć podpisane oświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do Regulaminu użytkowania Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica ( do pobrania poniżej).

* Po złożeniu oświadczenia i zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe. Przy ich pomocy może logować się do Wypożyczalni Academica na wydzielonym terminalu w Czytelni, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji.

*  Logowanie odbywa się przy pomocy przydzielonego czytelnikowi loginu oraz hasła.

* Przed logowaniem na stronie portalu należy wybrać z listy bibliotek Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Trzemeszno.

* Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona użytkownikowi, jeżeli nie jest w tym czasie udostępniona lub zarezerwowana przez innego czytelnika.

* Rezerwacji publikacji może dokonywać czytelnik lub bibliotekarz poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy, na najbliższe 14 dni. Zarezerwować można maksymalnie 10 publikacji na 3 dowolnie wybrane dni, w godzinach pracy biblioteki. Jednocześnie korzystać można z 5 publikacji.

* Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje, nie ma możliwości pobierania ani drukowania przeglądanych materiałów.

*Przeglądanie katalogu publikacji dostępnych w systemie Academica, wyświetlanie opisów  bibliograficznych dokumentów, sprawdzanie dostępności materiałów oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji, pod adresem academica.edu.pl

* Szczegółowe informacje dostępne są w podręczniku użytkownika Academica.

Regulamin Użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica – plik do pobrania