12 listopada b.r. obchodzimy 120. rocznicę urodzin najbardziej znanego polskiego grafika i ilustratora książek dla dzieci – Jana Marcina Szancera.
Ilustrował książki, na których wychowują się kolejne pokolenia, kto z nas w dzieciństwie nie czytał „Akademii Pana Kleksa”, „Pinokia”, „Lokomotywy” albo „Baśni Andersena”. Tym niezapomnianym tekstom towarzyszyły zawsze jego wspaniałe ilustracje.
Jan Marcin Szancer urodził się12 listopada 1902 w Krakowie w rodzinie słynnego matematyka. Był najmłodszym i zarazem trochę nietypowym dzieckiem. Ojciec chciał, aby miał porządny zawód i został farmaceutą. Tymczasem marzyła mu się Akademia Sztuk Pięknych, ale, że fascynował go też teatr, ukończył również Wyższą Szkołę Dramatyczną w Krakowie. Jako aktor jednak nie zaistniał. Lecz studia te pomogły mu w przyszłych działaniach czy to w tworzeniu portretów aktorów, czy też w tworzeniu scenografii. Jest autorem ilustracji do ponad 300 książek. Najbardziej znane z nich to:
- „Akademia Pana Kleksa”,
- „O Janku, co psom szył buty”,
- „Pinokio”,
- „Pan kotek był chory”,
- „O krasnoludkach i sierotce Marysi”,
- „Brzechwa dzieciom”,
- „Lokomotywa”,
- „Rzepka”,
- „Ptasie radio”,
- „Dziadek do orzechów”,
- „Baśnie” Hansa Christiana Andersena.
Dla dorosłych ilustrował bajki i satyry Ignacego Krasickiego, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz książki Edmunda Amicisa, Carla Collodiego, Miguela Cervantesa, Jaroslava Haška, Edith Nesbit, Aleksandra Puszkina, Jonathana Swifta, Marka Twaina.
