W najbliższą sobotę 9 września 12. edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą jest powieść „Nad Niemnem” zasłużonej polskiej pisarki, Elizy Orzeszkowej.
Narodowe Czytanie, w sobotę o godz. 11 zainauguruje para prezydencka w Ogrodzie Saskim w Warszawie. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej usłyszymy w interpretacji znanych i lubianych aktorów. Na scenie m.in. Aleksandra Radwan i Jerzy Zelnik. Reżyserem widowiska, już po raz czwarty, jest Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Czytelnicy, którzy w sobotę 9 września odwiedzą Bibliotekę otrzymają specjalną zakładkę do ksiażki związaną z tegoroczną lekturą akcji Narodowego Czytania, czyli powieścią „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej a przed Biblioteką będzie możliwość obejrzenia skanów odcinków powieści, które w 1887 roku ukazywały się w „Tygodniku Ilustrowanym” (materiały przygotowała Barbara Maria Morawiec, Lustro Bilbioteki https://lustrobiblioteki.pl)
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
W następnych latach czytaliśmy:
w 2013 dzieła Aleksandra Fredry,
w 2014 roku „Trylogię” Henryka Sienkiewicza,
w 2015 roku „Lalkę” Bolesława Prusa,
w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza,
w 2017 rok „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego,
w 2018 w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „Antologię Niepodległości”,
w 2019 roku Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego,
w 2020 roku „Balladynę” Juliusza Słowackiego,
w 2021 roku „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej,
w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.