Statut Biblioteki Publicznej w Trzemesznie
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1
Biblioteka Publiczna w Trzemesznie, zwana dalej Biblioteką Publiczną jest samorządową instytucją kultury Miasta i Gminy Trzemeszno.
§ 2
Biblioteka działa w szczególności na podstawie:
- Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 o bibliotekach ( Dz. U. Nr 85, poz. 539; zm. Z 1998 r. Nr 106, poz. 668)
- Ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej ( Dz. U. Nr 111, poz. 721 z 1997r.; zm. z 1997 r. Nr 141, poz. 943; z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136),
- Ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 roku; zm. z 1996 r. Nr 58, poz. 261, Nr 106 poz. 496 i Nr 9 poz. 43; z 1997 r. Nr 106, poz. 679, Nr 109 poz.686, Nr 113 poz.734 i Nr 123, poz. 775; z 1998 r. Nr 155, poz. 1014 i Nr 162, poz. 1126 oraz z 2000 r. Nr 26, poz. 306 i Nr 48, poz. 552),
- Niniejszego statutu.
§ 3
- Biblioteka Publiczna jest samorządową instytucją kultury.
- Biblioteka Publiczna wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.
§ 4
- Organizatorem Biblioteki Publicznej jest Rada Miejska w Trzemesznie.
- Biblioteka Publiczna posiada osobowość prawną i jest wpisana do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez organizatora.
§ 5
- Siedzibą Biblioteki Publicznej jest miasto Trzemeszno – placówka przy ulicy Św. Jana11, a terenem działania – miasto i gmina Trzemeszno.
- Bezpośredni nadzór nad Biblioteka Publiczną sprawuje Zarząd Miasta i Gminy Trzemeszno. Nadzór merytoryczny sprawuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu.
§ 6
Biblioteka Publiczna używa następujących pieczęci:
- podłużnej – zawierającej napis: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzemesznie, ulica Św. Jana 11, 62-240 Trzemeszno;
- okrągłej – zawierającej w środku napis Trzemeszno, w otoku nazwę o pełnym brzmieniu.
Rozdział 2
Cel i przedmiot działania
§ 7
Biblioteka Publiczna zapewnia obsługę biblioteczną mieszkańcom miasta i gminy. Służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych społeczeństwa, upowszechnianiu wiedzy, nauki i rozwoju kultury oraz dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznych i systemu informacyjnego na terenie miasta i gminy.
§ 8
W szczególności do zadań Biblioteki Publicznej należy:
- gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa oraz zaspokajanie potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dokumentujących dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy regionu;
- udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domu oraz prowadzenie wypożyczeni międzybibliotecznych z uwzględnieniem szczególnych potrzeb młodzieży oraz niepełnosprawnych;
- prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej;
- popularyzacja książki i czytelnictwa;
- tworzenie i udostępnianie własnych komputerowych baz danych: katalogowych, bibliograficznych i faktograficznych;
- organizowanie form pracy z czytelnikiem służących popularyzacji sztuki, nauki oraz upowszechnianiu dorobku kulturalnego;
- udzielanie pomocy metodycznej, organizowanie szkoleń i doskonalenia zawodowego, wymiana doświadczeń bibliotecznych oraz sprawowanie nadzoru merytorycznego nad podległymi filiami biblioteki;
- współdziałanie z bibliotekami innych sieci, szkołami, Domem Kultury w Trzemesznie i innymi instytucjami upowszechniania kultury a także instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb oświatowych i kulturalnych mieszkańców gminy;
- doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej, a także wykonywanie innych działań wynikających z potrzeb środowiska.
§ 9
Poza działalnością podstawową Biblioteka Publiczna może:
- organizować spektakle, koncerty, wystawy, odczyty, kursy, spotkania autorskie itp.;
- prowadzić działalność dokumentacyjną, naukowo-badawczą, wydawniczą, edukacyjną, popularyzatorską, instrukcyjno-metodyczną;
- prowadzić wypożyczalnię: kaset video, sprzętu technicznego i audiowizualnego.
Rozdział 3
Organizacja i zarządzanie
§ 10
- Działalnością Biblioteki Publicznej kieruje Dyrektor, który reprezentuje Bibliotekę na zewnątrz i jest za nią odpowiedzialny.
- Dyrektora powołuje i odwołuje Zarząd Miasta i Gminy.
- Powołanie Dyrektora placówki może nastąpić w drodze konkursu.
- Dyrektor Biblioteki Publicznej podlega służbowo Burmistrzowi Miasta i Gminy Trzemeszno, z zastrzeżeniem ust. 2.
§ 11
- W Bibliotece Publicznej zatrudnia się pracowników działalności podstawowej, administracyjnej oraz obsługi.
- Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach bibliotekarskich powinni posiadać kwalifikacje bibliotekarskie. Tworzą oni grupę zawodową bibliotekarzy.
§ 12
Wynagrodzenia pracowników Biblioteki Publicznej określone są na podstawie przepisów dotyczących instytucji kultury oraz zakładowego regulaminu wynagradzania ustalonego przez Dyrektora.
§ 13
Biblioteka Publiczna może prowadzić wypożyczalnię, czytelnię, oddziały dla dzieci, filie biblioteczne oraz inne formy udostępniania zbiorów.
§ 14
W skład Biblioteki Publicznej wchodzą następujące działy:
- dział gromadzenia i opracowania zbiorów,
- dział udostępniania zbiorów dla dzieci,
- dział udostępniania zbiorów dla dorosłych i szkól ponadpodstawowych,
- file biblioteczne,
- dział informacyjno-bibliograficzny,
- dział administracyjno-księgowy.
§ 15
- Do zadań filii bibliotecznych należy obsługa czytelnicza użytkowników, wypożyczanie książek na zewnątrz i udostępnianie na miejscu, prowadzenie wypożyczalni i czytelni, organizowanie różnych form działalności kulturalno-oświatowej.
- W skład Biblioteki Publicznej wchodzą dwie filie w miejscowościach: Kruchowo i Wymysłowo.
§ 16
Szczegółową organizację wewnętrzną Biblioteki Publicznej określa Regulamin Organizacyjny nadany przez Dyrektora tej jednostki po zasięgnięciu opinii Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miejskiej oraz Zarządu Miasta i Gminy.
§ 17
Przy Bibliotece Publicznej i jej filiach mogą działać Koła Przyjaciół Biblioteki powołane na podstawie obowiązujących przepisów prawnych.
Rozdział 4
Gospodarka finansowa
§ 18
- Biblioteka Publiczna samodzielnie gospodaruje przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.
- Biblioteka Publiczna może zbywać środki trwałe przy zastosowaniu odpowiednich przepisów przedsiębiorstw państwowych.
- Podstawą gospodarki finansowej Biblioteki Publicznej jest plan działalności Biblioteki zatwierdzony przez Dyrektora z zachowaniem wysokości dotacji z budżetu Miasta i Gminy Trzemeszno. Zasady udzielania i rozliczania dotacji określa odrębna uchwała Rady Miejskiej.
- Plan działalności Biblioteki Publicznej zawiera w miarę potrzeb: plan usług, plan przychodów i kosztów, plan remontów oraz plan inwestycji.
§ 19
- Biblioteka pokrywa koszty bieżącej działalności i zobowiązania z uzyskiwanych przychodów.
- Przychodami są wpływy z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, z wyjątkiem dóbr kultury w rozumieniu art. 2 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1962 roku o ochronie dóbr kultury(Dz. U. Nr 10, poz. 48 z póz, zm.) oraz najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje z budżetu, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych, a także innych źródeł.
§ 20
- Biblioteka Publiczna zgodnie z obowiązującymi przepisami, może pobierać opłaty za usługi,w trybie art. 14 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach, a wpływyprzeznaczyć na działalnością statutową.
- Zasadyi warunki korzystania z Biblioteki Publicznej określa regulamin nadany przezDyrektora.
- Biblioteka Publiczna może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych wodrębnych przepisach a dochód z działalności gospodarczej przeznaczyć narealizację zadań statutowych.
§ 21
- Wartość majątku Biblioteki Publicznej odzwierciedla fundusz Biblioteki, który odpowiada wartości wydzielonego i nabytego mienia.
- Fundusz Biblioteki Publicznej zwiększa się lub zmniejsza o kwotę zmian wartości majątku w wyniku:
- aktualizacji wyceny środków trwałych na podstawie odrębnych przepisów,
- nieodpłatnego przekazania lub otrzymania środków trwałych, ich wartości materialnych iprawnych.
3. Fundusz Biblioteki Publicznej zmniejsza się o:
- umorzenie majątku trwałego,
- finansowanie inwestycji,
- straty bilansowe,
- inne zmniejszenia.
§ 22
- Biblioteka tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na zasadach określonych wodrębnych przepisach.
- Biblioteka Publiczna może tworzyć inne fundusze. Zasady gospodarowania tymi funduszami określają odrębne przepisy.
§ 23
Do składania w imieniu Biblioteki Publicznej oświadczeń w zakresie jej praw i obowiązków finansowych imajątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch osób, tj., Dyrektora i Głównego Księgowego lub osób przez nich upoważnionych.
Rozdział 5
Postanowienia końcowe
§ 24
Połączenie, podział lub likwidacja placówki następujena podstawie decyzji Rady Miejskiej w Trzemesznie oraz po zasięgnięciu przezorganizatora opinii jednostki sprawującej nadzór merytoryczny nad działalnością Biblioteki Publicznej.
§ 25
Statut Biblioteki Publicznej nadaje Rada Miejska w Trzemesznie.
§ 26
Zmiany statutu mogą być dokonane wyłącznie w trybie obowiązującym dla jego nadania.